Kuşkularınız var ise Dikkat! Partneriniz ile Memnun musunuz? İşte Toksik Bir Münasebetin Göstergeleri

amerikali

Yeni Üye
Toksik bağ, bir hayli insanın duyduğu ancak tam olarak bilmediği bir kavram. Aslında günümüzde ilgilerde olan her türlü zorluğa toksik münasebet sözü kullanılıyor olsa da olay sandığınız üzere değil. Zorluklardan da öte evrelere geçen toksik münasebetlerde bireyler ruhsal sıkıntılar bile yaşayabiliyor. Bu yazımızda sizler için toksik bir münasebet yaşadığınıza dair 8 göstergeyi listeledik. Haydi, gelin başlayalım!

1. Latife yapıyorum ayağına yatmak

Toksik münasebetin en besbelli göstergelerinden biri aşağılanmak. Bunu yapan kişi çoklukla yaptığı şeye bir kılıf uyduruyor. Bu kılıf ‘Ben latife yapıyorum!’ kelamı olarak karşınıza çıkabilir. Sizi aşağılayan ve kusurlarınızla dalga geçen taraf, latife yapıyorum ayağına her türlü şeyi yüzünüze söylüyorsa bir sorun var demek. Ek olarak sizi aşağılayan kişi şayet bunu hayli ciddiye aldığınızı ve kendinizle barışık olmadığınızı söylüyorsa sorun daha da büyük olabilir.

2. Saygıyı yitirmek

Münasebetlerde saygısızlığın birfazlaca çeşidi var. Karşı taraf ‘İşe yaramazsın!’, ‘hiç bir şeyi beceremiyorsun!’ üzere makus sözler kullanabileceği üzere bunu duygusal olarak da size hissettirebilir. Örneğin ‘Sevilmeyi hak etmiyorsun!’, ‘Seni hiç bir vakit sevmemiştim!’ üzere sözlerle psikolojinizi bozabilir. Bir de ruhsal hürmetten da beter şeyleri yitirenler var. Bu beşerler size ruhsal şiddetin yanı sıra fizikî şiddet de uyguluyor olabilir. İşte bu biçimde en berbat toksik alaka halinin ortasında olduğunuzu bilmelisiniz.

3. İlginin tek taraflı devam etmesi

Bağlantılarda karşı taraf narsist bir tavır sergiliyor ise tek istikametli şeyler yaşanabilir. örneğin partnerinizin hesabını daima siz ödüyor olabilirsiniz. Pekala, o sizin için birebirini yapar mıydı? bu biçimde durumlarda siz her ne kadar partnerinizi keyifli etmeye çalışsanız da karşı taraf hiç bir vakit tatmin olmayabilir. Daima daha fazlasını ister. Bu yüzden bağlantılarınızda kendinize daima şu soruyu sorun, ‘O benim için birebirini yapar mıydı?’

4. Belgisiz haller

Partnerinizin gün ortasında size karşı olan ruh hali sık sık değişiyor mu? Yanıtınız “Evet” ise muhtemelen toksik bir münasebete sahipsiniz. sebebi olmaksızın partneriniz çok güzelken size karşı ani bir biçimde parlıyor olabilir. Bu durum bağın başlarındaysanız sizi anlık olarak yıpratabilir. Lakin bağlantının ilerleyen vakit içinderında ise bu durum hakkında çok ince düşünmeye başlayabilirsiniz. Aslında olağan bir ilgide bu kadar ince düşünmenize gerek yok. Zira olağan bağlantıda partnerler birbirlerine durduk yere bağırmazlar.

5. Gaslighting

Aslında gaslighting kavramının Türkçe bir karşılığı çabucak hemen yok. Türkçe karşılığının olmaması bir yana dursun bu kavramı bilmiyor olabilirsiniz. özetlemek gerekirse gaslighting, karşı tarafı akıl sıhhatini sorgulatacak derecede manipüle etmeye deniyor. Örneğin, bağlantıda bir taraf ‘Bugün tanıştığımız gün’ diyor olabilir. Aslında partnerler o gün tanışmamış bulunmasına karşın münasebette bir taraf karşı tarafı manipüle etmek ismine bu biçimde bir telaffuzda bulunur. Yalnızca bir değil tekraren farklı şeyler üzerinden yapmaya devam eder. En sonunda kişi kendi güvenemez ve yalnızca partnerinin bilgisini gerçek görmeye başlar.

6. Denetim altında tutma isteği

Partneriniz her yaptığınıza karışıyor ve yalnızca onunla görüşmenizi istiyor ise bu toksik bir alakaya işaret. Partneriniz giydiğiniz kıyafetten tutun, gittiğiniz yerlere kadar sizi denetim etmek istiyor olabilir. Bu çeşit beşerler kendini görüştüğünüz tek insan haline getirmek istese de çoklukla bir epeyce arkadaşa sahip olur. Birçok arkadaşına da tıpkı çeşit manipülasyonları yapar ve egosunu her daim tatmin etmek ister. Unutmayın ki hayat tek bir beşerle asla geçmez. İnsan, en toplumsal varlıklardan biri. Bu yüzden ne olursa olsun öteki dostlar edinmekten çekinmeyin.

7. Yorgunluk hissinin geçmemesi

Sevdiğiniz beşerle buluştuktan daha sonra konuta döndüğünüzde hiç yorulduğunuzu hissettiniz mi? Aslında buluşmaların keyif vermesi gerekir. Ancak toksik bağlantılarda karşı taraf daima kendinden bahseder. Siz de onun ruh haline uymaya çalışıp kendinizi yorarsınız. Size fikrinizi sorduğunda olumlu bir şey söyleyecek bile olsanız bunu tekraren düşünebilirsiniz. Zira manipülasyon hali çizgi safhaya çıkar. Ayrıyeten gün geçtikçe yorgunluk hissiniz artar ve güzel anıların yerini berbat anılar alabilir. Bu da alakanın giderek toksikleştiği manasına gelir.

8. Yanlışlara karşı soğuk davranmak

Toksik münasebetlerin bir başka özelliği ise yapılan yanılgıları söylemek yerine soğuk davranmak. Partnerinizde bir sorun olduğunu fark edip ona bunun sebebini sorsanız bile kimi vakit cevap alamazsınız. Bu belirsizlik duygusu ve soğukluk sizi pek yıpratabilir. Şayet bu cins soğuk davranışlar sık oluyorsa toksik bir bağlantı yaşıyor olmanız olası.