Alkollü kaza yapan şoföre 60 bin TL tazminat ödenecek

mudhaber

Aktif Üye
Fikret Ataç, Antalya’da 27 Mart 2018 günü sürdüğü araç ile park halindeki bir araca çarptı. Polis olay yerinde alkol muayenesi yapmak istedi lakin Fikret Ataç buna karşı çıktı. Polisle içinde çıkan tartışma kararında Ataç elleri gerisinden kelepçelenerek grup aracının art koltuğuna oturtuldu.

Yaşananlar polis tarafınca hazırlanan tutanakta şu biçimde anlatıldı:

02.15 sıralarında kaza ihbar geldi. Aracın yanında kaldırım üzerinde oturmuş , elinde kutu bira bulunan ve alkol almaya devam eden şahıs görüldü. Şahsın küfürler ettiği, bağırdığı görüldü. Kimlik ibrazı istendiğinde memurun yakasından tutarak itti. “Siz kimsiniz lan o.ç. sizin maaşınızı ben veriyorum. Adam mı öldürdük lan diye bağırdı. Sıkıntı kullanarak, kelepçe takılarak etkisiz hale getirildi. Aracın nezarethane kısmına konuldu.

“CUMHURBAŞKANINA HAKARET ETTİ”

Bu sırada bir daha polis memurlarına hakaret ve tehditler ile Cumhurbaşkanına hakaret içeren kelamlar, üzere sözler ve küfürler etti.

Gelen yardımcı gruba de küfretti. Aracın ortasında kapıları, camları tekmelemeye başladı. Bahse mevzu küfürler ve hakaretler trafik takımının yaka kamerası tarafınca da detaylı biçimde kayıt altına alındı.

“ÜZERİNDEN 1 ABD DOLARI ÇIKTI”

Şahsın üst aramasında 1 ABD doları çıktı. Olay yerinde alkol aygıtına üflemedi. Polikliniğe intikal ettirildi. Burada da alkol ölçümü, kan alımı ve muayeneye müsade etmedi. Sanayi Polis Merkezi’ne gdolayıldü. Savcının talimatı ile Eğitim Araştırma Hastanesi’ne intikal ettirildi. Araç ortasında tekmelemeye devam etti. Hastanede de kan alınmasına müsade etmedi. yeniden karakola gdolayıldü.

İKİ RAPOR ORTASINDAKİ FARK

Hatanede 03.22’de düzenlenen isimli olay bildirim formunda, “sağ kaş kenarında, her iki bilekte ve boyun bölgesinde yüzeysel sıyrıklar mevcut. Alkolmetre ölçümü ve ayrıntılı muayene yapılamadı. Tetkik için sevkedildi. Süreksiz doktor raporudur” tabirleri yer aldı.

Hastanenin sonraki gün 16.00’da hazırlanan isimli olay bildirim formunda ise birinci rapora ek olarak sırtta yaygın, sağ kolda, sol bacakta ekimoz tespit edildi.

“TUVALET MÜSAADESİ VERMEDİLER, ÜZERİME YAPTIM”

Fikret Ataç sonraki gün avukatı eşliğinde verdiği tabirde olayı şu biçimde özetledi:

“Gece 11 sıralarında… 4 tane kutu bira içtim… gece saatlerinde… aracım ile seyir halinde… çarptım… Otomobil sahibinin komşusu olan bir adam geldi. Polisi arayacaklarını söyleyip beni iteklediler. Polis memurlarına tutanak tutmalarını istedim, beni grup otomobiline bindirdiler. Takım aracının art kısmında kafesli alanda, beni kolumun gerisinden kelepçeli olarak uzun mühlet beklettiler. Tuvalete gitmeme müsade etmediler. Bu niçinle altıma yaptım.
Sabah üzeri üzerimi değiştirdim. Hastaniçin darp cebir raporumu alarak merkezinize geldim. Olay ile ilgili bileklerimde kelepçe izi vardır… İsmini bilmediğim beni merkezinize getiren polisin tespit edilmesi durumunda beni sabaha kadar beklettiğinden gereksinimlerimi gidermediğmden davacı ve şikayetçiyim.”

Fikret Ataç 27 Mart 2018 günü nazaranvi yaptırmamak için direnme kabahatinden hakkında isimli denetim uygulaması talebi ile sevk edildiği Antalya 4. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusunda savları ile ilgili rastgele bir ek beyanda bulunmadı. Sözünü yine etti.

“CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN TUTUKLANDI”

Fikret Ataç, Cumhurbaşkanı’na hakaret cürmünden tutuklandığından nazaranvi yaptırmamak için direnme kabahatinden hakkında isimli denetim uygulaması talebinin reddine karar verildi.

Başsavcılık 18 Nisan 2018’de bakılırsavi yaptırmamak için direne ve hakeret uçlarından Fikret Ataç hakkında iddianame düzenledi.

Mahkemede, “Ben yalnızca alkolmetreyi üflemek istemedim. Zıt kelepçe takmak istediler. Ben katil olmadığımı niye karşıt kelepçe yapıyorsunuz, dedim. Küfür etmedim. Ben memurlara hiçbir biçimde güç kullanmadım.

“6 AY 7 GÜN HAPİS”

Ancak yargılama sonunda Ataç’a kamu bakılırsavlisine direnme cürmünden 6 ay 7 gün mahpus cezası verildi. (Karar hala Yargıtay tarafınca inceleniyor.)

Öte yandan Başsavcılık, Fikret Ataç’ın şikayeti üzerine başlatmış olduğu soruşturma sonunda polisler hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

Bu etapta Ataç, Anayasa Mahkemesi’ne ferdî müracaatta bulundu.

İKİ SIHHAT RAPORU ORTASINDAKİ FARK DEĞERLENDİRİLMEDİ

Anayasa Mahkemesi şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

Soruşturma kararı verilen kovuşturmaya yer olmadığına ait kararda da tek bir sıhhat raporuna dayanılarak kıymetlendirme yapıldığı, gözaltından çıkış raporunda yer verilen yeni faydalanma tespitine yönelik rastgele bir açıklama ve kıymetlendirme yapılmadığı görülmüştür. Bu datalar ışığında soruşturma makamınca soruşturma kararında verilen kararda müracaatçının savlarının bilakis faydalanma biçimine ve sebebine yönelik makul ve objektif bir açıklama getirilmediği değerlendirilmiştir.

Başvurucunun gözaltında güvenlik güçlerinin fizikî şiddetine maruz kaldığı savı bakımından üstte yapılan tüm tespitler doğrultusunda gözaltında faydalanmasına ait olarak kamu makamlarınca makul bir açıklama yapılmadığı dikkate alınarak makûs muamele yasağının ihlal edildiği değerlendirilmiştir.

Bu etaptan daha sonra berbat muamelenin nitelendirilmesi bakımından yapılan kıymetlendirme kararında olayın kuralları ve sıhhat raporundaki tespit edilen faydalanmanın niteliği de dikkate alınarak şikâyet konusu olayın insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele olarak nitelendirilmesi uygun görülmüştür.

HÜKÜM: İNSAN HAYSİYETİYLE BAĞDAŞMAYAN MUAMELE

Anayasa Mahkemesi şu kararı kurdu:

• Kolluk bakılırsavlilerinin fizikî şiddetine maruz kalınması niçiniyle insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının ihlal edildiğine ait savın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,
  • İnsan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için bir daha soruşturma yapılmak üzere sonucun bir meselain Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına GÖNDERİLMESİNE,
  • Başvurucuya net 60 bin TL manevi tazminat ÖDENMESİNE, tazminata ait öbür taleplerin REDDİNE,
  • sonucun bir meselain Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE 22/9/2022 tarihinde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.